مستند افشاگر لابی یهودی در آمریکا

مستند افشاگر لابی یهودی در آمریکا

سرانجام پس از مدت‌ها کش و قوس، مستندی که رژیم صهیونیستی تلاش زیادی کرده بود تا از انتشارش جلوگیری کند، به رسانه‌ها درز پیدا کرد تا ابعاد تازه‌ای از فعالیت‌های لابی‌های وابسته به این رژیم در آمریکا افشا شود. لابی یهودی

مستند «لابی یهودی ایالات متحده» که در چهار قسمت حدوداً یک‌ساعته توسط شبکه الجزیره ساخته شده، به بررسی فعالیت‌های مخفیانه رژیم صهیونیستی در آمریکا در پوشش اندیشکده‌ها و لابی‌های آمریکایی پرداخته است.

قرار بود این مستند پارسال از این شبکه پخش شود، اما نهایتاً فشارهای رژیم صهیونیستی بر قطر از پخش این مستند جلوگیری کرد و شبکه الجزیره اعلام کرد که برای پخش این مستند با «چالش‌های حقوقی» روبرو شده است. اهمیت این مستند به‌حدی بوده که آن‌طور که روزنامه هاآرتص پارسال گزارش داد، چند فرد ذی‌نفوذ حامی رژیم صهیونیستی در سفر به دوحه، تلاش کرده‌اند تا امیر قطر را مجاب کنند که از الجزیره را از پخش این مستند منع کند.

فشار صهیونیست‌ها به قطر در مورد این مستند تا جایی پیش رفته که رسانه‌ها چند ماه قبل گزارش دادند که یک مقام ارشد در دوحه با بیان این‌که پخش این مستند برای «امنیت ملی» قطر تهدیدآمیز است، با انتشار آن مخالفت کرده است.

کلایتون سوییشر (Clayton Swisher) رئیس بخش تحقیقات الجزیره پارسال وجود چنین مستندی را تایید کرد و از این‌که الجزیره در برابر فشارها کوتاه آمده و پخش مستند را به صورت نامحدود به تعویق انداخته، ابراز تاسف کرد.

با این حال، این هفته پایگاه انتفاضه الکترونیک (The Electronic Intifada) که از پایگاه‌های حامی حقوق فلسطینی‌هاست و پیش از این هم بخش‌های کوتاهی از مستند را منتشر کرده بود، با اعلام این‌که به نسخه‌ای از این مستند تحقیقی دست پیدا کرده، هر چهار قسمت آن را منتشر کرد.

وزارت امور راهبردی رژیم صهیونیستی، فرمانده فشار به حامیان فلسطین

خبرنگار سازنده این مستند، جیمز آنتونی کلاینفلد (James Anthony Kleinfeld) با نام مستعار «تونی»، برای آن‌که بتواند به لابی‌های صهیونیستی فعال در آمریکا نفوذ کند، خود را فردی حامی رژیم صهیونیستی جا زده است.

این مستند که از منظر افشای حقایق لابی‌های صهیونیستی تقریباً بی‌سابقه است، نشان می‌دهد که رژیم صهیونیستی چطور از طریق اندیشکده‌ها و لابی‌های به‌ظاهر آمریکایی، از شهروندان آمریکایی حامی فلسطین جاسوسی کرده، آن‌ها را تهدید کرده و برای دور زدن جنبش تحریم رژیم صهیونیستی تحت فشار قرار می‌دهد.

بر اساس یافته‌های این مستند، بخش عمده‌ی این عملیات‌های مخفی توسط وزارت امور راهبردی رژیم صهیونیستی طرح‌ریزی و رهبری شده و توسط گروه‌هایی چون «ائتلاف اسرائیل در دانشگاه» (ICC)، «پروژه اسرائیل» (TIP) و اندیشکده ضدایرانی «بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها» (FDD) اجرایی می‌شود.

بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها FDD

در بخشی از این مستند، جولیا ریفکیند از کارمندان وقت رژیم صهیونیستی در واشنگتن می‌گوید کار روزانه او «عمدتاً جمع‌آوری اطلاعات و ارسال گزارش به اسرائیل است… گزارش به وزارت امور خارجه و وزارت امور راهبردی.»

به‌گفته وی، تل‌آویو در پشت صحنه از گروه‌هایی که در پوشش‌های مختلف وظیفه‌ی پیشبرد اهداف این رژیم را بر عهده دارند، حمایت می‌کند. او همچنین تایید کرده که صهیونیست‌ها با ساخت صفحات جعلی در فیسبوک، به حلقه‌های حامی فلسطین در دانشگاه‌های آمریکا نفوذ می‌کنند.

سیما واکنین‌جیل (Sima Vaknin-Gil) افسر اطلاعاتی سابق ارتش رژیم صهیونیستی که مسئولیت وزارت امور راهبردی رژیم صهیونیستی را بر عهده دارد، در بخشی از این مستند در جمع گروهی از حامیان این رژیم، می‌گوید سازمان متبوع او آمار و اطلاعات فعالان حقوق فلسطینی‌ها را «در سرتاسر جهان، نه فقط در ایالات متحده، نه فقط در دانشگاه‌ها، بلکه در بخش‌های مختلف، در اتحادیه‌های کارگری و در کلیساها» جمع‌آوری کرده است. او در این نشست وعده می‌دهد رژیم صهیونیستی از این اطلاعات برای اقدامات تهاجمی علیه فعالان حقوق فلسطینی‌ها استفاده کند.

در بخش دیگری از مستند، جیکوب بیم (Jacob Baime) مدیر اجرایی گروه موسوم به «ائتلاف اسرائیل در دانشگاه» (Israel on Campus Coalition) در ویدئویی که مخفیانه ضبط شده، می‌گوید سازمان او با استفاده از نرم‌افزارهای رصد شبکه‌های اجتماعی فهرستی از برنامه‌ها و مراسم‌های دانشجویی مرتبط با فلسطین را تنها ظرف «حدود ۳۰ ثانیه یا کمتر» پس از انتشار اعلامیه مربوط به این مراسم‌ها، گردآوری می‌کند. او همچنین تأیید می‌کند که این سازمان اقداماتش را با وزارت امور راهبردی رژیم صهیونیستی «هماهنگ» می‌کند و در مورد این برنامه‌ها به «شرکای خود» از جمله تل‌آویو اطلاع‌رسانی می‌کند.

جنگ روانی

در بخش دیگری از مستند، آدام میلشتین (Adam Milstein) سرمایه‌دار صهیونیست به‌عنوان یکی از چهره‌های پشت‌پرده کارزار فشار به فعالان حامی حقوق فلسطینی‌ها معرفی می‌شود. یکی از پروژه‌هایی که با حمایت مالی این سرمایه‌دار صهیونیست راه‌اندازی شده، مأموریت قناری (Canary Mission) است که هدف آن ساکت کردن حامیان فلسطین از طریق اعمال فشار در فضای مجازی بوده است.

آدام میلشتین سرمایه‌دار صهیونیست

آدام میلشتین سرمایه‌دار صهیونیست

یان هرش از اعضای «ائتلاف اسرائیل در دانشگاه» (Israel on Campus Coalition) با تأیید این‌که این پروژه‌ها با هماهنگی وزارت امور راهبردی رژیم صهیونیستی انجام می‌شود، به تأثیر راه‌اندازی وبسایت‌های جعلی با هدف فشار بر حامیان فلسطین اشاره کرده و می‌گوید:

«آنچه در یک سال گذشته متوجه شده‌ایم، این است که در ارتباط با افراد ضداسرائیلی، موثرترین کار این است که در مورد آن‌ها تحقیق کنید، چند سایت ناشناس راه بیاندازید و آگهی‌های هدفمند در فیسبوک منتشر کنید. مأموریت قناری مثال خوبی است. این یک جنگ روانی است.»

جیکوب بیم (Jacob Baime) در ادامه توضیح می‌دهد که در نتیجه‌ی ساخت این سایت‌ها و انتشار این آگهی‌ها، فعالان حقوق فلسطین:

«یا فعالیت خود را متوقف می‌کنند یا این‌که برای پاسخ دادن و تحقیق کردن در این مورد وقت صرف می‌کنند. این یعنی آن‌ها دیگر نمی‌توانند برای حمله به اسرائیل وقت بگذارند. این یک جنگ روانی است. آ‌ن‌ها را دیوانه می‌کند.»

به‌گفته وی، «ائتلاف اسرائیل در دانشگاه» تنها برای «تحقیق» در مورد این کارزارهای ضدفلسطینی، حدود ۲ میلیون دلار بودجه دارد.

اریک گالاگر (Eric Gallagher) که هنگام ساخت این مستند مدیر جمع‌آوری منابع مالی لابی صهیونیستی «پروژه اسرائیل» (The Israel Project, TIP) بوده، در بخشی از مستند تأیید می‌کند که میلشتین «فردی است که هزینه‌های مالی مأموریت قناری» و «پروژه اسرائیل» را تامین می‌کند».

سیما واکنین‌جیل (Sima Vaknin-Gil) در تجمعی که به آن اشاره شد، اذعان می‌کند که اندیشکده «بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها» (FDD) برای «وزارت امور راهبردی» رژیم صهیونیستی کار می‌کند. وی در بخشی از ویدئویی که مخفیانه ضبط شده، می‌گوید: «ما FDD را داریم. دیگران را داریم» که برای رژیم صهیونیستی روی پروژه‌هایی از جمله «جمع‌آوری داده، تحلیل داده، کار روی سازمان‌های فعال (در زمینه‌ی حقوق فلسطینی‌ها) و پیگیری رد پول» کار می‌کنند. او اذعان می‌کند که این قبیل پروژه‌ها تنها با داشتن حمایت و منابع مالی یک حکومت می‌توانند اجرایی شوند.

آن‌ها هر کاری می‌کنند!

در قسمت سوم مستند، الجزیره با بیل مولن (Bill Mullen) استاد مطالعات آمریکا در دانشگاه «پردو» ایندیانا و از فعالان شناخته‌شده حقوق فلسطینی‌ها مصاحبه می‌کند.

مولن می‌گوید از بهار سال ۲۰۱۶، جریانی برای بدنام کردن او و بر هم زدن روابط خانوادگی‌اش از طریق طرح اتهامات جنسی واهی علیه او در چند سایت ناشناس، به راه افتاده است.

بیل مولن استاد دانشگاه پردو ایندیانا

بیل مولن استاد دانشگاه پردو ایندیانا

به گفته خبرنگار الجزیره، به نظر می‌رسد این تلاش برای بدنام کردن مولن، توسط عوامل رژیم صهیونیستی در آمریکا طراحی و اجرا شده است.

یکی از اعضای گروه موسوم به «دانشجویان حامی عدالت برای فلسطین» که به‌صورت ناشناس با الجزیره مصاحبه کرده هم می‌گوید به‌دلیل حمایت از فلسطین هدف اتهام‌زنی قرار گرفته است. به گفته این دختر، به وی اتهام اقدامات غیراخلاقی زده شده و این اتهامات به بروز تنش در خانواده وی منجر شده و نهایتاً والدینش او را از حضور در جلسات این گروه منع کرده‌اند.

بسیاری از تاکتیک‌هایی که وزارت امور راهبردی رژیم صهیونیستی برای ساکت کردن فعالان حقوق فلسطین در آمریکا به کار گرفته، مشابه اقداماتی است که سرویس‌های جاسوسی رژیم صهیونیستی برای سرکوب و ارعاب رهبران جنبش‌های مقاومت فلسطینی در غزه و کرانه باختری به کار می‌برند. «بدنام‌سازی»، «انتشار شایعه» و «تحریف اطلاعات» از جمله تاکتیک‌های معروف این سازمان‌ها برای فشار به سران سازمان‌های فلسطینی است.

فشار به جوانان سیاه‌پوست

در قسمت چهارم مستند، افشا می‌شود که عوامل رژیم صهیونیستی در آمریکا حتی علیه فعالان در جنبش موسوم به «جان سیاه‌پوستان ارزش دارد» (Black Lives Matter) هم فعال هستند.

در یکی دیگر از فیلم‌هایی که مخفیانه ضبط شده و در این مستند پخش می‌شود، سرکنسول رژیم صهیونیستی در آتلانتا می‌گوید:

«نسل جوان جامعه سیاه‌پوستان، یکی از مشکلات بزرگی است که اسرائیل دارد.»

این مستند نهایتاً با صحبت‌های اریک گالاگر (Eric Gallagher) رئیس «پروژه اسرائیل» (TIP) به پایان می‌رسد که از کاهش حمایت از رژیم صهیونیستی در آمریکا ابراز نگرانی می‌کند و می‌گوید بنیان‌هایی که لابی‌های صهیونیستی از جمله آیپک (Aipac) روی آن بنا شده‌اند، در حال از بین رفتن است.

به‌گفته وی، در سال‌های اخیر حمایت دوحزبی در آمریکا از اسرائیل روند نزولی داشته و آن‌طور که نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد، حمایت از رژیم صهیونیستی به‌صورت مداوم در میان سیاستمداران ترقی‌خواه و لیبرال و حامیان آن‌ها، کاهش یافته است. او می‌گوید:

«بنیانی که آیپک بر آن بنا شده، رو به زوال است. زمانی، در ایالات متحده حمایت فراگیر عمومی از اسرائیل وجود داشت. فکر نمی‌کنم آیپک به‌اندازه‌ای که الان ذی‌نفوذ است، بانفوذ بماند. فکر نمی‌کنم آیپک دیگر در نوک پیکان باشد. این نگران‌کننده است، چون اگر آن‌ها نیستند، پس چه کسی هست؟»

اریک گالاگر رئیس پروژه اسرائیل

اریک گالاگر رئیس پروژه اسرائیل

منبع: https://mondediplo.com/2018/09/02israel-lobby

لابی یهودی ، لابی یهودی ، لابی یهودی

اندیشکده مطالعات یهود در پیام‌رسان‌ها:

پیام رسان ایتاپیام رسان بلهپیام رسان سروشپیام رسان روبیکا

لابی یهودی ، لابی یهودی ، لابی یهودی

همچنین ببینید

از یهودستیزی ظاهری شوروی تا مرگ مرموز استالین

ساخت سازمان ملل متحد، تسخیر آمریکا و شوروی و پیاده‌کردن پروتکل‌های صهیون در این سه‌قطب، موضوعات مهمی است که در این یادداشت به آن‌ها خواهیم پرداخت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 − 9 =