ساده‌لوحی در انکار جنگ اقلیمی

ساده‌لوحی در انکار جنگ اقلیمی

اقلیم‌شناس آمریکایی: آنها که می‌گویند «جنگ اقلیمی» نداریم، «ساده‌لوح» هستند + معرفی ۱۰ فناوری دستکاری اقلیمی

پرونده ویژه «جنگ جهانی غذا» ؛ قسمت شانزدهم
بررسی ویژه: «نبرد اقلیمی» ؛ بخش اول

چندی است در ایران اظهارات کارشناسی متناقضی در خصوص تعمد یا دخالت خارجی در «تغییرات اقلیمی» یا به‌اصطلاح رایج «جنگ اقلیمی» بالا گرفته است. در این موضوع، طیف گسترده‌ای از نظرات کارشناسی وجود دارد.

در یک سو، نهادهای صیانتی – مانند سازمان پدافند غیرعامل – دخالت خارجی در شرایط فعلی ایران را محتمل ارزیابی می‌کنند؛ از سوی دیگر کارشناسان کلاسیک کشور – مانند سازمان هواشناسی و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست – به‌کلی منکر این موضوع هستند و حتی بر طرح کنندگان موضوع خرده می‌گیرند.

نظر سردار جلالی درباره جنگ اقلیمی
نظر سردار جلالی؛ رئیس سازمان پدافند غیرعامل، درباره‌ی جنگ اقلیمی

موضوع تغییرات اقلیمی با کلیدواژه‌ی «ابردزدی»، اولین بار توسط غلامرضا جلالی، رئیس سازمان پدافند غیرعامل در ۱۱ تیرماه ۱۳۹۷ مطرح شد.

بلافاصله پس از یک روز، در تاریخ ۱۲ تیرماه، عیسی کلانتری، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، بر سردار جلالی – به‌دلیل ورود در حوزه‌ی غیرتخصصی‌اش – خرده گرفت، و با وجود این‌که تغییرات اقلیمی را تأیید کرد، نظرات وی را مردود دانست.

یک روز پس از آن، ۱۳ تیرماه، داوود پرهیزکار، معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان هواشناسی کشور نیز صراحتاً در این خصوص اعلام نظر کرد؛ وی نیز نظر سردار جلالی را “فاقد مبنای علمی” ارزیابی کرد.

پس از این تاریخ، موجی از اظهارنظرها توسط کارشناسان مختلف،‌ در رسانه‌ها مطرح شد که به رد یا تأیید «عمدی بودن تغییر اقلیم ایران» پرداختند.

پاسخ عیسی کلانتری به موضوع ابر دزدیادعای ابردزدی مبنای علمی نداردسازمان هواشناسی ایران ابردزدی امکان نداردموجی از نظرات کارشناسان به محوریت سازمان محیط‌زیست و سازمان هواشناسی در رد جنگ اقلیمی

طی روزهای آینده، ذیل پرونده‌ی «جنگ جهانی غذا» بررسیِ ویژه‌ای در این زمینه انجام خواهیم داد تا ابعاد مسئله برای نخبگان و آحاد مردم روشن شود. در بررسیِ این موضوع به متن‌ها، فیلم‌ها و مؤلفه‌های بسیار قابل توجهی برخوردیم که به نظر می‌رسد برای خوانندگان نیز جذاب خواهد بود.

برای اولین شماره، متن و فیلم اظهارات جیم لی – فعال محیط زیستی و اقلیم‌شناس آمریکایی – در نظر گرفته شده که ذیلاً تقدیم خوانندگان می‌شود.

جیم لی، محقق حوزه‌ی دستکاری‌های اقلیمی است؛ وی خود می‌نویسد: من هفت سال گذشته‌ی زندگی‌ام را به درک و گزارش حقیقت، درباره‌ی تاریخ طولانی تغییرات آب و هوا اختصاص داده‌ام.

وی با بیان این‌که ادعای ایران درباره‌ی دستکاری اقلیمی، برای ما که جنگ اقلیمی را پیگیری می‌کنیم تعجبی ندارد، تأکید کرد: چنین احتمالی وجود دارد.

مدیر وب‌سایت «کلایمت ویور» با اشاره به مستندات و مقالات منتشر شده درباره‌ی پروژه‌ی «نیل آبی» که توسط سازمان سیا با هدف نابودی مزارع نیشکر کوبا انجام شد خاطرنشان کرد: در این پروژه باران ابرها، قبل از این‌که به کوبا برسند، بیرون کشیده شده است.

وی ادامه داد: سیا با قاطعیت منکر استفاده از تغییرات اقلیمی در هر جایی – غیر از ویتنام! – شده است.

این فعال محیط زیست در ادامه به ابعاد بزرگ‌تری از این پروژه اشاره کرد و افزود: هدف از پروژه‌ی «نیل آبی»، تغییرات اقلیمی در سه دولت کوبا، چین و شوروی بود تا محصول‌های این سه کشور را نابود کنند و آشوب‌های سیاسی ایجاد کنند.

وی در ادامه درخصوص احتمال به‌کارگیری چنین فناوری‌ای برای ایران خاطرنشان کرد: می‌دانید؟ من طرفدار ایران نیستم، اما هر طور فکر کنید، احتمال این موضوع وجود دارد.

این اقلیم‌شناس آمریکایی ادامه داد: رئیس سازمان هواشناسی ایران گفته این شرایط یک تغییر اقلیمی است نه جنگ اقلیمی؛ اما کسانی که گذشته را فراموش کنند، (و عبرت نگیرند) محکوم به تحمل تکرار آن هستند.

وی با اشاره به مقالات متعدد کنش‌های سیا در زمینه‌ی دستکاری اقلیمی، آمریکا را – بجای اسرائیل – بازیگر اصلی این موضوع دانست، و اضافه کرد: سیا این فناوری را در انحصار خود دارد؛ حتی کانادایی‌ها برای استفاده، ناچارند به سیا در خواست بفرستند.

این محقق حوزه‌ی دستکاری‌های اقلیمی همچنین به پیام نتانیاهو درباره‌ی موضوع آب ایران اشاره کرد، و افزود: این اگرچه در ظاهر به‌عنوان یک نیّت خیرخواهانه نشان داده می‌شود اما این نوع هم‌دردی نتانیاهو، در واقع «جاسوس‌بازی» است. چرا که این نوع هم‌دردی و حل مشکل، اهرم فشاری به همراه خواهد آورد.

وی تصریح کرد: فناوری دستکاری اقلیمی ما در حال دزدیدن باران‌هایی است که به سمت ایران می‌روند؛ آن‌وقت پیام می‌دهند ما به شما تجهیزات می‌دهیم که مقدار فراوانی آب برای شما به همراه داشته باشد.

جیم لی کارشناسان سازمان هواشناسی ایران را مورد خطاب قرار داد و گفت: برای هواشناسان ایرانی که می‌گویند این موضوع نمی‌تواند اتفاق افتاده باشد می‌گویم یک شرکت به نام «آکواس» وجود دارد که مدعی است فناوری تغییر اقلیم را در اختیار دارد و از ایستگاه‌های زمینی برای ایجاد امواج الکترومغناطیسی برای هدایت ابرها در آسمان استفاده می‌کند.

وی افزود: پس آیا می‌توان رودخانه‌ها را از آسمان هدایت کرد یا ابرها را از ایران دور کرد؟ بر طبق گفته‌های صاحبان این فناوری من می‌گویم: بله. امکانش هست.

مدیر وب‌سایت کلایمت ویور ادامه داد: ما نگرانی ایران را قبل از این هم دیده‌ایم؛ به همین دلیل من پیش از این مقاله‌ای نوشتم و ۱۰ فناوری را که برای این منظور استفاده می‌شود نشان داده‌ام. ما در سال ۱۹۶۲ و ۱۹۶۹ این فناوری را در اختیار داشتیم و استفاده کردیم؛ که با فناوری‌های امروزی ما قابل قیاس نیست.

جیم لی در پایان تأکید کرد: این یک حقیقت است که دستکاری اقلیمی اتفاق افتاده است.

مشروح فیلم اظهارات جیم کلی را ذیلاً ببینید:

فیلم: جیم لی از تغییرات آب و هوایی می‌گوید.

توضیح: جیم لی در مقاله‌ای مجزا (اینجا) ۱۰ فناوری دستکاری اقلیمی را این‌گونه برمی‌شمرد: گرمایش یونوسفریک، راکت‌های صوتی، ماهواره، لیزر، بارور کردن ابرها، یونیزه کردن ابرها، تزریق ایروسول استراتوسفریک، ایجاد ابر، و هدایت جریان ابر در آسمان.

…..

قسمت قبلی این مقاله  ؛  قسمت بعدی این مقاله

جنگ اقلیمی ، جنگ اقلیمی ، جنگ اقلیمی

اندیشکده مطالعات یهود در پیام‌رسان‌ها:

پیام رسان ایتاپیام رسان بلهپیام رسان سروشپیام رسان روبیکا

درباره‌ی کیوان

همچنین ببینید

شبکه‌ مخوف کاسبان پاندمی

شبکه‌ مخوف کاسبان پاندمی

مدارک غیرقابل انکاری درباره شبکه وحشتناک کاسبان پاندمی وجود دارد که ده‌ها میلیون دلار از پول مالیات‌دهندگان آمریکایی را صرف ساخت تسلیحات ژنتیک و بیولوژیک می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 + بیست =