Meyer Lansky

فرماندهی مافیا بر عهده کیست؟

(معرفی مایر سوخویانسکی معروف به میرلانسکی)

زمانی که سخن از مافیا پیش می‌آید توجهات پیش از هر چیز معطوف به ایتالیا، سیسیل یا پالرمو و گانگسترهای کت و شلوار پوش آمریکایی – ایتالیایی می‌شود که پدرخوانده‌هایی کاریزماتیک آنها را هدایت می‌کنند. این تصویر در مجموعه سه فیلم پدرخوانده به ماهرترین وجه ممکن به نمایش در آمده و در بسیاری فیلم‌های دیگر چون رفقای خوب، دنی براسکو و… بازنمایی می‌شود تا افکار عمومی آمریکا و جهانیان را پذیرای ایده مافیای ایتالیایی نماید. تکرار اسم‌هایی چون ال کاپون و یا لاکی لوچیانو نیز در دنیای واقعی این تصویر را تقویت نمود. اما آیا تمام ماجرا این است. شاید خوانندگان تعجب نمایند اگر بدانند که در اوج سال‌های فعالیت‌های گروه‌های مافیایی بزرگترین و مرموزترین گانگستر آمریکایی یک یهودی صهیونیست بود. در گزارش حاضر نگاهی خواهیم داشت به زندگی و فعالیت‌های میرلانسکی معروف به مرد کوچک یا حسابدار…

یک یهودی روس نه یک سیسیلی ایتالیایی

مایر سوخویانسکی معروف به میر لانسکی (meyer lansky) در ۴ جولای سال ۱۹۰۲ شهر گرودنو (این شهر در آن زمان بخشی از روسیه و هم اینک بخشی از بلاروس است) در یک خانواده یهودی متولد شد. وی در سال ۱۹۱۱ به همراه مادر و برادرش به آمریکا نزد پدرش که از سال ۱۹۰۹ در آنجا بود، مهاجرت کرده و در شهر نیویورک ساکن شدند.

سیگل ، لانسکی ، لوچیانو

لانسکی زمانی که نوجوانی بیش نبود با باگزی سیگل (Bugsy Siegel) آشنا شد. آنها تبدیل به دوستان همیشگی شده و در تجارت قاچاقی با یکدیگر شریک گشتند. این دو کنار لاکی لوچیانو (Lucky Luciano) یک شراکت دائمی ایجاد نمودند. لانسکی با سازماندهی قتل سالواتوره مارانزانو (Salvatore Maranzano) پدرخوانده مافیا، در سال ۱۹۳۱ نقشی اساسی در قدرت‌گیری لوچیانو ایفاء نمود.
سیگل بارها توانست جان لانسکی را در درگیری‌های مختلف نجات دهد، واقعیتی که لانسکی همیشه به آن معترف بود. این دو نفر یکی از خشن‌ترین گروه‌های دوره ممنوعیت تجارت الکل در آمریکا را پدید آوردند.

راه‌اندازی قمارخانه و افزایش ثروت

تا سال ۱۹۳۶، لانسکی که دوستش لوچیانو از بزرگترین سران مافیا شده بود (البته به لطف کمک‌های وی) توانست قمارخانه‌های بسیاری را در فلوریدا، نیواورلئان و کوبا راه‌اندازی نماید. از آنجایی که لانسکی از احتمالات ریاضی بسیاری از بازی‌های قمار آگاه بود و نیز استفاده وی از گانگسترهای آشنا برای تأمین امنیت این قمارخانه‌ها، طی مدت کوتاهی توانست به موفقیت‌های بزرگی دست یابد.

میر لانسکی و قمارخانه

در سال ۱۹۳۶، لوچیانو شریک وی راهی زندان شد. لانسکی بعدها مافیا را قانع نمود که سیگل را مسوول لاس‌وگاس نمایند و خود نیز یکی از سرمایه‌گذاران هتل فلامینگوی سیگل شد. هتلی که با زیان‌دهی موجب خشم رهبران مافیا شد و آنها در چندین نوبت تصمیم به حذف سیگل گرفتند، تصمیمی که با اصرار لانسکی اجرای آن به تعویق انداخته شد. اما بالاخره زیان‌دهی‌های سیگل باعث شد یار قدیمی‌اش حمایت از وی را کنار گذارد و بدین ترتیب با رضایت لانسکی، سیگل دوست دوران کودکی‌اش در سال ۱۹۴۷ به دست مافیا به قتل رسید.

پدرخوانده یهودی پدرخوانده ایتالیایی را فریب می‌دهد

بعید نیست که میرلانسکی خود با برقراری روابط سیاسی اتهام جنایی به لوچیانو زد و موجب زندانی شدن متعاقب او گشت. عواملی چون به زندان رفتن لوچیانو و تبعید او از آمریکا راه پیشرفت‌های بعدی میرلانسکی را در میان جامعه تبهکاران هموار ساخت.
لوچیانو در کتاب خاطرات خود روایت مفصلی ارائه می‌کند که چگونه برای او پاپوش‌هایی مانند به برده گرفتن سفیدپوستان و ترویج فحشا دوختند که به زندان افتادنش منتهی شد. لوچیانو نمی‌خواهد خواننده‌اش را متقاعد کند که در فعالیت‌های جنایی گسترده دست نداشته ولی دلایل بسیار مستدلی ارائه می‌کند که مرتکب جنایاتی که به اونسبت دادند و زندانی شدنش را در پی داشت، نشده است. در حقیقت لوچیانو هرگز به علت جنایاتی محاکمه نشد که میرلانسکی هم در آنها مشارکت داشت.
به هر حال این امکان وجود دارد که میرلانسکی تاحدودی و در دسیسه‌چینی برای لوچیانو به اتهاماتی از قبیل ترویج فحشا نقش داشته است، اما به زندان رفتن این رئیس مافیا و متعاقب آن تبعید او به خارج از آمریکا راه را برای رسیدن میرلانسکی به رأس هرم گروه تبهکاران هموار ساخت.

حسابدار مافیا و متخصص پولشویی

پس از اینکه آلکاپون در سال ۱۹۳۱ بعلت فرار مالیاتی راهی زندان شد، لانسکی متوجه شد که وی نیز در برابر چنین اتهاماتی آسیب‌پذیر است. وی برای اینکه خود را از این مسائل محافظت نماید، درآمدهای غیرقانونی کسب شده از امپراطوری در حال رشد قمارخانه‌ها را به یک حساب بانکی در سوئیس منتقل نمود زیرا بر اساس قانون بانکی سوئیس (۱۹۳۴) سرّی ماندن هویت این حساب‌ها تضمین شده بود. لانسکی در نهایت یک بانک در سوئیس خریداری نمود و از آن برای پولشویی بوسیله شبکه‌ای از شرکت‌های پوششی و صوری بهره برد.
البته لانسکی نه تنها پول خود بلکه پول سایر سران مافیا را نیز پولشویی می‌کرد و به نوعی می‌توان گفت به عنوان حسابدار سندیکای جنایتکاران عمل می‌کرد.

یک یهودی رئیس تبهکارانی که همه آنها را ایتالیایی می‌دانند

لوچیانو در زمان تبعید میرلانسکی را به عنوان سخنگوی رسمی خود معرفی نمود. وی به رغم خواستگاه یهودی‌اش، در غیاب لوچیانو رئیس الرؤسا بود. به لحاظ نظری میرلانسکی نمی‌توانست عضو مافیا باشد اما قطعاً از اعضای تشکیلاتی که به جماعت افتخاری ملقب شد شده بودند مرتبه والاتری داشت.
بدین ترتیب فردی غیرایتالیایی – میرلانسکی – رئیس هیأت مدیره تبهکاران و حتی قدرتمندتر از خود مافیا شد.
هانک میسک (Hank Messick)، مطلع‌ترین شرح حال نویس باند جنایی میرلانسکی به گرایش‌های رسانه‌ها کمیته اجرای قانون اشاره می‌کند که چگونه دامنه نفوذ گسترده اتحادیه جنایتکاران را نادیده گرفتند و در عوض مبهوت شایعات رسانه‌ای در مورد مافیای ایتالیایی شدند.
مسیک می‌گوید:

رهبران واقعی این گروه جنایی مخفی باقی ماندند در حالی‌که سازمان‌های اجرای قانون در کشور در تعقیب افراد جزء بودند و فقط افراد ساده‌لوح این امر را اتفاقی می‌پندارند. نتیجه تحقیقات به خوبی می‌نماید چگونه رهبران غیرمافیایی گروه‌های جنایی دهه‌های متوالی پشت چتر حمایتی مافیای ایتالیا پنهان شدند.

بسیاری نیز به علت محدودیت‌های سیاسی و وحشت از برچسب یهودستیزی از اشاره به نقش مهم جنایتکاران یهودی در جامعه جنایی خودداری کرده‌اند. به وضوح می‌توان گفت که میرلانسکی در گروه جنایتکاران نقش پدرخوانده را داشت و از قدرتمندترین رؤسای مافیای شهرهای آمریکا نیز مقتدرتر بود. ناگفته پیداست که همه این موارد نقش برجسته میرلانسکی در جامعه جنایتکاران را تبیین می‌کند.

میرلانسکی حامی بزرگ تشکیل دولت اسرائیل

بنابراین وقتی از اتحادیه حرفه‌ای جنایتکاران صحبت می‌کنیم، مقصود هم مافیای آمریکایی و ایتالیایی و هم شرکت‌های قدرتمند یهودی است که به هم مرتبطند. این مجمع میرلانسکی بود که که در تأسیس کشور اسرائیل نقش مهمی ایفا کرد. پی می‌برید که میرلانسکی پدرخوانده دولت مدرن اسرائیل بود. میرلانسکی از همان ابتدا با اسرائیل بود.

میرلانسکی حامی اسرائیل

بنا به استدلال هانک مسیک، تبهکاران یهودی آشکارا و از مدت‌ها پیش از آرمان‌های قوم یهود و دولت اسرائیل حمایت می‌کردند. شبی که باگزی سیگل، همکار سابق میرلانسکی، اعدام شد مو سدوی (Moe Sedway) از نمایندگان لانسکی اداره فلامینگو (Flamingo) را در دست گرفت. وقتی از وی پرسیدند که چگونه به این راحتی در لس‌آنجلس هستید، سدوی توضیح داد که به منظور جمع‌آوری اعانه برای سازمان یونایتد جوئیش اپیل (United Jewish Appeal) در آنجاست.
رابرت لیسی (Robert Lacy) در شرح حال میرلانسکی به این نکته اشاره می‌کند که در ۱۹۴۸ سالی که اسرائیل تبدیل به یک کشور شد، عوامل اسرائیل به میرلانسکی معرفی شدند. میرلانسکی به جوزف بام (Josef Baum) جمع‌آوری کننده اعانات برای هاگانا (Haganahنهضت زیرزمینی تروریستی یهودی، اجازه داد که مبلغ ۱۰ هزار دلار مقرری از قمارخانه کلنییال این (Colonial Inn) دریافت کند. خود میرلانسکی هم کمک می‌کرد. میرلانسکی به آنها گفت: «من در خدمت شما هستم.»
ارتباط میر لانسکی با مؤسسه اطلاعاتی موسوم به عملیات زیرزمینی سرلوحه ورود او به شبکه جهانی عجیبی بود که در نهایت راه را برای تأسیس یک دولت اسرائیلی هموار ساخت.

ترور جان اف کندی

روز ۲۲ نوامبر ۱۹۶۳ خبر ترور رئیس جمهور آمریکا به خبر یک رسانه های جهان تبدیل شد. جان اف کندی رئیس جمهور دموکرات آمریکا که در سومین سال ریاست جمهوری خود به سر می برد، در جریان سفر به تگزاس، هدف اصابت دو یا سه گلوله قرار گرفت و کشته شد.
در مورد مرگ وی نظریه‌های بسیاری مطرح گشت اما در این میان اسرائیل و مافیای آمریکا که جان اف کندی عزم مقابله با آنها را داشت بیشترین سود را بردند.
روابط کندی با دیوید بن گورین نخست وزیر وقت اسرائیل و کابینه این رژیم در آوریل سال ۱۹۶۳ بویژه در مورد عزم اسرائیل به تولید سلاح هسته‌ای به بن بست خطرناکی کشیده شد. کندی برای حفظ روابط خود با سایر کشورهای خاورمیانه بالاخص اعراب سعی در کنترل سیاست‌های تهاجمی اسرائیل داشت. بن گورین به علت تنفر از کندی و موضع رئیس جمهور آمریکا در قبال اسرائیل، مقام نخست وزیری خود را ترک کرد. شاید آخرین اقدام او در مقام نخست وزیری این بود که به موساد دستور داد تا سوء قصد به جان اف کندی را طرح ریزی کند.
اما در میان خیل انبوه افراد و سازمان‌هایی که در ترور جان اف کندی نقش داشتند به نام میر لانسکی نیز برمی‌خوریم که البته با توجه به روابط حسنه وی با رژیم صهیونیستی این امر دور از ذهن نیست. مایکل کالین پایپر در کتاب خود با عنوان قضاوت نهایی که به مسائل پشت پرده ترور کندی می‌پردازد از میر لانسکی به عنوان یکی از حلقه‌های کلیدی این توطئه نام برده و توضیحات مستند و مشروحی در مورد ارتباط وی وبا عوامل قتل کندی ارائه می‌کند. این کتاب در سال ۱۳۸۷ به فارسی نیز ترجمه شده و در اختیار خوانندگان ایرانی قرار گرفته است. کالین پایپر می‌نویسد:

عده‌ای به درستی ادعا می‌کنند اگر مافیا جان اف کندی را کشته باشد، نمی‌توانسته این کار را بدون اطلاع قبلی و رهبری میرلانسکی انجام داده باشد.

واقعیت این است که نام میرلانسکی همواره و به راحتی پشت سر مجموعه‌ای از شخصیت‌های گروه جنایتکاران، مافیا، پنهان بوده است.

این افراد عملاً زیر دست یک نفر یعنی میرلانسکی بودند. البته در گزارش‌هایی که در آنها از پروه جنایتکاران حرفه‌ای به ویژه مافیا در قتل رئیس جمهور یاد شده است به ندرت نام میرلانسکی دیده می‌شود.

بازگشت به اسرائیل برای فرار از قانون

سرانجام در سال ۱۹۷۰ بود که میرلانسکی فعالیت‌های مخاطره‌آمیز را کنار گذاشت و در اسرائیل سکنی گزید. بر طبق قانون بازگشت منحصربفرد دولت اسرائیل،‌ هر یهودی از هر نقطه جهان می‌توانست خواستار تبعیت اسرائیل شود که میرلانسکی هم همین کار را انجام داد.

مقبره لانسکی در اسرائیل

میرلانسکی در آمریکا تحت بازجویی بود و ظاهراً راه ممکن برای گریز از این دردسر تبعید به اسرائیل بود. لانسکی در مقام رئیس هیأت مدیره اتحادیه بین‌المللی در تل‌آویو هم می‌توانست به همان سهولت و حتی آسان تر از ساحل میامی فعالیت کند.
البته اسرائیل در نهایت و بر اثر فشارهای اجتماعی مجبور شد لانسکی را برای محاکمه به آمریکا برگرداند. اما نفوذ جادویی وی در دادگاه جنایی آمریکا هنوز پابرجا بود. وی در نهایت در هر دو پرونده قضایی تبرئه شد.
میرلانسکی مابقی عمر خود را با همسرش، سگش و جمعی از قاچاقچیان سالخورده به آرامی گذراند. او هنوز بر فعالیت‌های تجاری‌اش نظارت داشت اما بیماری‌های روزافزون همواره وی را آزار می‌دادند. این متفکر مجمع جنایی جهانی،‌ سرانجام در ۱۵ ژانویه ۱۹۸۳ مرد.

منابع و مآخذ:

http://en.wikipedia.org/wiki/Meyer_Lansky
http://www.americanussr.com/american-ussr-meyer-lansky.htm
http://www.fivefamiliesnyc.com/2010/05/meyer-lanskys-mafia-secrets-exposed-by.html
http://www.algemeiner.com/tag/meyer-lansky
http://www.organized-crime.de/revlac01.htm
http://www.islamicity.com/forum/printer_friendly_posts.asp?TID=10456
http://judaism.about.com/od/jewishpersonalities/a/Meyer-Lansky-Jewish-Mobster-Boardwalk-Empire-Character.htm
http://www.eliewieseltattoo.com/tag/meyer-lansky
http://www.jewishvirtuallibrary.org/jsource/US-Israel/gangsters.html
http://first-thoughts.org/on/Meyer+Lansky
http://www.britannica.com/EBchecked/topic/330022/Meyer-Lansky

همچنین ببینید

مئیر عزری سفیری که سفیر نبود

مئیر عزری؛ سفیری که سفیر نبود!

شاه در سال ۱۹۵۷ با توجه به اهمیت همکاری اسرائیل در زمینه‌های امنیتی و اقتصادی، …

۴ نظر

  1. بانک تست لرنیتو

    اقا خیلی وبسایتتون عالیه

  2. واقعا سایت عالیی دارید … با قدرت ادامه بدید

  3. عاشق این وبسایت شدم من.عالی هستید شما

  4. بسم الله الرحمن الرحیم
    سیطره یهود نفوذی درایران کامل شده
    وباسرعت مشغول قتل عام ملت ایران هستند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + هشت =