خانه / یهود و رسانه‌ها / یهود و هالیوود / اسطوره قوم برگزیده و نژاد برتر
اسطوره قوم برگزیده و نژاد برتر

اسطوره قوم برگزیده و نژاد برتر

اسطوره‌های سینمایی صهیونیسم (قسمت سوم) اسطوره قوم برگزیده

پیش‌ درآمد

بنی‌اسرائیل شامل دوازده قبیله بود که از میان آنها قبیله‌ی یهودا که مردمانی زیاده‌خواه داشت، بر دیگر قبیله‌ها چیره شد. حدود سال‌های 539 – 598 ق.م در «بابل» بود که بنی‌اسرائیل را با نام یهود شناختند. خود یهودا که ریاست این قبیله را برعهده داشت، نماد دورویی و نیرنگ در میان پسران حضرت یعقوب (ع) بود. او نقشه‌ی به چاه انداختن حضرت یوسف (ع) را کشید. (1)

یهودیان آغازگر اومانیسم باستانی یهود بودند. آنان بنی‌اسرائیل را به سمت خواسته‌های دنیایی و حیوانی و خودبرتربینی نژادی پیش بردند و کتاب خدا را که «هدی و نور» (2) بود، به «تورات» تحریف شده، بدل کردند. در تورات، یهوه را خدای ویژه‌ی عبرانیان دانستند و خدایان دیگری هم برای دیگر قوم‌ها به رسمیت شناختند.

روژه گارودی می‌نویسد:

این اسطوره، صرفاً باوری است بدون هیچ‌گونه سند تاریخی که بر اساس آن، یگانه‌پرستی با عهد عتیق رخ نموده است. برعکس، از خود کتاب مقدس چنین بر می‌آید که دو نگارنده‌ی اصلی آن، یهوه و الوهی، هیچ‌کدام یگانه‌پرست نبوده‌اند. آنها فقط برتری خدای عبری را بر دیگر خدایان و حسد او را در برابر آنان اعلان می‌کردند. (3) خدای موآب «کامَش»، همچون دیگر خدایان (4) به رسمیت شناخته می‌شود. (5)

گارودی در ادامه‌ی این سخن، یادآور می‌شود که توحید، بیش از بنی‌اسرائیل در میان قوم‌های «خاورمیانه» رواج داشته است و چنین نبوده که خدای جهانیان، نخستین پسر خود و تنها بندگان برگزیده‌ی خود را یهودیان بداند. (6)

خداوند در قرآن کریم در آیاتی، به بنی‌اسرائیل در زمان یکتاپرستی‌شان فرموده است:

«یا بَنی إسرائیلَ اذکُرُوا نِعمَتِی الَّتِی أنعَمتُ عَلَیکُم وَ أنّی فَضَّلتُکُم عَلَی العالَمینَ (7) ای بنی‌اسرائیل! یاد کنید از نعمت‌هایی که به شما عطا کردم و شما را بر عالمیان (به نعمت کتاب و رسول) برتری دادم».

در آیه‌های دیگر نیز یهودیان، دشمنان مؤمنان (8) و جزو فزون‌خواه‌ترین مردمان برای زیستن در دنیا (9) معرفی می‌شوند. از این رو، ملاک فضیلت، تنها توحید و پرهیزکاری است، نه خون، نژاد، قبیله، ملیت و اصالت خانوادگی.

یهودیان به ویژه صهیونیست‌ها بر برگزیده بودن نژاد عبرانی تأکید فراوانی دارند. ناحوم سوکولوف می‌گوید:

در میان ملل متمدن، بی‌گمان یهودیان خالص‌ترین نژادند. (10)

همچنین در این‌باره حاخام آیزنبرگ می‌گوید:

انسان هرچه یهودی‌تر باشد، انسان‌تر است. (11)

الی ویزل (Elie Wiesel) یهودی آمریکایی و برنده جایز صلح نوبل! نیز بر این باور است که یهودی، از هر کس دیگری به انسانیت نزدیک‌تر است. (12)

ربی کوهن در کتاب «تلمود» می‌گوید:

ساکنان زمین دو گونه‌اند: اسرائیل و ملت‌های دیگر که مانند یک پیکر بدان نگریسته می‌شود. اسرائیل، ملت برگزیده است و این عقیده‌ای است بنیادین. (13)

صهیونیست‌های نژادپرست به برخی متون مقدس تحریف شده‌ی یهود استناد می‌کنند. در اینجا به برخی از متن‌ها اشاره می‌کنیم:

شما منحصراً به خداوند خدایتان تعلق دارید و او شما را از میان قوم‌های روی زمین برگزیده است تا قوم خاص او باشید؛ (14) او از بین تمام مردم روی زمین، شما را انتخاب کرده است تا برگزیدگان او باشید… نه به دلیل بزرگ‌تر بودن شما از سایر اقوام، بلکه چون شما را دوست داشت و می‌خواست عهد خود را که با پدران شما بسته بود، به جا آورد. (15)

این نژادپرستی و خودپسندی در اومانیسم جمعی یهود، آشکار شده است. در کتاب «تلمود» که مجموعه‌ی حکم‌ها و اخلاقیات و باورهای یهودی در طول تاریخ است، این دو ویژگی را می‌بینیم؛ برای نمونه در این کتاب می‌خوانیم:

فقط به یهودیان می‌شود به چشم انسان نگاه کرد. خارج از یهودیان، همگی حیوان هستند؛ احکام صادره در مورد خودداری از دزدی و غارت مال دیگران، فقط در مقابل یهودی‌ها صادق است؛ جان و مال دیگر ملل، حلال است؛ شریعت یهودی، زنا را بر مردان حرام کرده است. این فرمان فقط در مورد زن‌های یهودی است. عِرض و ناموس غیریهودیان، بر یهودیان حلال است. (16)

همچنین در کتاب «قباله» (کابالا) که منبع تصوف یهود (کابالیسم) به شمار می‌رود، چنین آمده است:

دیگر انسان‌ها به تمام معنا بی‌محتوا و از نژاد پست هستند. آنها فقط برای خدمت به یهودیت زنده‌اند. آنان حیوانات کوچکی هستند. (17)

این خودپسندی س