خانه / عوامل یهود / یهود و پهلوی‌ها / موساد و همکاری اطلاعاتی با ساواک
موساد و ساواک

موساد و همکاری اطلاعاتی با ساواک

پس از سازمان سیا، ساواک با موساد – سازمان جاسوسی رژیم صهیونیستی – بیشترین ارتباط و همکاری را داشت. چگونگی ارتباط ساواک و موساد قابل تأمل است، چرا که اراده‌ی آمریکا در این ارتباط به خوبی مشهود است. پس از دوره‌ی تأسیس و آموزش‌های اولیه‌ی اعضای ساواک که توسط کارشناسان آمریکایی صورت پذیرفت، آمریکا مساعدت‌های خود به ساواک را کاهش داد و پیشنهاد نزدیکی و همکاری ساواک با موساد را مطرح کرد تا ایران را به سمت موساد سوق دهد.

آمریکا تمایل داشت بسیاری از اهداف و برنامه‌های خود در غرب آسیا [خاورمیانه] را به دوستان و متحدان درجه یک خود مانند اسرائیل و ایران بسپارد و تلاش داشت آن دو را هرچه بیشتر به یکدیگر نزدیک سازد. شاه نیز که به آموزش‌ها و مساعدت‌های دستگاه اطلاعاتی قدرتمند اسرائیل احساس نیاز می‌کرد خود را به دامان صهیونیست‌ها انداخت.

اما اسرائیل دلایل بیشتری برای اتحاد سیاسی امنیتی و تبادل اطلاعاتی با ایران داشت. مهم‌تر از همه این‌که اسرائیل رژیمی تازه تأسیس و به سخن بهتر اشغال‌گر بود که بسیاری از کشورها موجودیّت آن را به رسمیّت نمی‌شناختند. این رژیم در منطقه‌ی غرب آسیا [خاورمیانه] و در میان کشورهای مسلمان و عرب محصور بوده و در انزوا به سر می‌برد. رابطه با کشورهای غیر عرب منطقه مانند ایران و ترکیه بر اساس دکترین محورهای پیرامونی از ارزش بالایی نزد مقامات اسرائیلی برخوردار بود.

همچنین رژیم اشغالگر، روابط اطلاعاتی و آموزشی را سرآغازی برای رابطه در سایر حوزه‌های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و… تلقی می‌کرد. اسرائیل با کمک‌های آموزشی و فنّی در صدد بسط روابط دیپلماتیک و شناسایی شدن توسط سایر کشورها بود.

مسئله‌ای که ساواک و موساد را هرچه بیشتر به یکدیگر نزدیک می‌ساخت، استراتژی خصمانه‌ی آنها در قبال کشورهای عرب و مسلمان منطقه بود. در بین این کشورها مصر و عراق خصومت بیشتری با شاه داشته و این مسئله شاه ایران را هرچه بیشتر به دوستی با اسرائیل و همکاری‌های نظامی و اطلاعاتی علیه آن کشورها سوق می‌داد. (1)

بر این اساس، اسرائیل دارای سه پایگاه برون‌مرزی در خوزستان، ایلام و کردستان بود و با اعضای اصلی ساواک روابط صمیمانه داشت و از این سه پایگاه کلیه‌ی اطلاعات لازم از کشورهای عربی جمع‌آوری می‌شد. ساواک در دهه‌های 1340 و 1350 تعداد زیادی از مأموران و افسران عالی‌رتبه را برای فراگیری شگردهای جاسوسی و اطلاعاتی به اسرائیل اعزام کرد. مأموران ساواک در حومه‌ی جنوبی تل‌آویو به فراگیری آموزش‌های اطلاعاتی مشغول بودند. (2)

پی‌نوشت‌ها:
1- مظفر شاهدی، ساواک: سازمان اطلاعات و امنیت کشور، 1357-1335، چاپ اول، تهران: موسسه مطالعات و پژوهش‌های سیاسی، 1386، صص 220-225.
2- علیرضا ازغندی، روابط خارجی ایران 1357-1320، چاپ ششم، تهران: نشر قومس، 1384، صص 413-414.

بیشتر بدانیم:
سندی از روابط اطلاعاتی رژیم پهلوی با رژیم صهیونیستی

…..

واریز كمک نقدی برای حمایت از اندیشكده

…..

اندیشکده مطالعات یهود در پیام‌رسان‌ها:

پیام رسان ایتاپیام رسان بلهپیام رسان سروشپیام رسان روبیکا

همچنین ببینید

پروژه عقاب و دیوید راکفلر در خدمت پهلوی

پروژه عقاب و دیوید راکفلر در خدمت پهلوی

خشم مردم ایران از پناهندگی محمدرضا پهلوی به آمریکا قابل التیام نبود. کاخ سفید اعلام کرد که شاه هرچه سریع‌تر باید آمریکا را ترک کند، ولی پروژه عقاب هنوز ادامه داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × سه =