خانه / تقویم عبری / تعنیت 10 طوت
تعنیت 10 طوت

تعنیت 10 طوت

انواع روزه در یهودیت 10 طوت

اهداف روزه‌های واجب در یهودیت را می‏‌توان به سه بخش تقسیم کرد (البته یک روزه می‏‌تواند بیش از یک هدف را دنبال کند):

1- توبه و طلب بخشش
2- یادآوری یک مناسبت و یا سوگواری
3- تلاش برای تحقق یک آرزو یا استجابت حاجت

روزه‌های واجبی که از دسته‌ی دوم محسوب می‌شوند، روزه‌هایی هستند که پس از ویرانی معبد بیت‌المقدس از طرف انبیاء و علمای بنی‌اسرائیل به نشانه‌ی سوگواری مقرر شدند.

پس از ویرانی نهایی بیت‌المقدس (ویرانی دوم) در حدود سال 70 میلادی و تبعید یهودیان از آن سرزمین، 4 نوبت روزه به نام‌های گدلیا، 10 طِوِت (عسارا به طوت)، 17 تموز و 9 آو (25 ساعته) ‌به نشانه‌ی یادبود و سوگواری برای این واقعه بر یهودیان واجب شد.

بیشتر بدانیم: تقویم عبری ١٧ تموز و ٩ آو

به روزه‌های دهم طِوِت (آغاز محاصره‌ی اورشلیم توسط بخت‌النصر)، هفدهم تموز (خرابی دیوارهای شهر اورشلیم و توقف قربانی‌ها)، نهم آو (خرابی هر دو بار بت‌همیقداش) و سوم تیشری (کشته شدن گدلیا بن احیقام و سقوط حکومت یهودیان)، در کتاب زکریا (7 : 3-5 و 8 : 19) اشاره شده است.

محاصره اورشلیم در 10 طوت توسط بخت‌النصر

در دهم طوت سال 3336 عبری، سپاهیان پادشاه بابل، بخت‌النصر، اورشلیم را به محاصره خود درآوردند. 30 ماه بعد، در نهم تموز 3338، دیوارهای شهر شکسته شد و نهم آو همان سال، اورشلیم ویران شد و یهودیان برای هفتاد سال به بابل تبعید شدند.

بیشتر بدانیم: تبعید بابل؛ از افسانه تا واقعیت

تعنیت (روزه) دهم طوت (تعنیت عسارا به طوت) با روزه گرفتن و عزاداری و همچنین توبه کردن سپری می‌شود. در این تاریخ، از سَحَر تا غروب (از نیمه‌شب تا تاریکی کامل روز بعد) از خوردن و آشامیدن پرهیز می‌شود. این روزه از روزه‌داری‌های سبک محسوب می‌شود، پس بیماران از روزه گرفتن معافند. خواندن تورات و دعا از دیگر اعمال این روز است.

ویرانی معبد مقدس بیت همیقداش

تاریخچه معابد مقدس یهود در یک نگاه

ساختمان معبد مقدس اول: توسط حضرت داوود (ع) پایه‌گذاری و به‌وسیله حضرت سلیمان (ع) ساخته و در تاریخ 2928 عبری و یا 832 قبل از میلاد، یعنی 2839 سال قبل افتتاح گردید و 410 سال هم آباد بود و در سال 3338 عبری و یا 422 قبل از میلاد، یعنی 2429 سال قبل توسط بخت‌النصر خراب گردید.

ساختمان معبد مقدس دوم: به امر کوروش کبیر در ایام پیغمبرانی مثل: حجّی، زکریا و عزرا کاتب به سرپرستی زروبابل ساخته و در تاریخ 3408 عبری و یا 352 قبل از میلاد، یعنی 2359 سال قبل افتتاح گردید و 420 سال هم آباد بود و در سال 3828 عبری یا 68 سال بعد از میلاد، یعنی 1939 سال قبل توسط تیتوس خراب گردید.

اندیشکده مطالعات یهود

10 طوت

اندیشکده مطالعات یهود در پیام‌رسان‌ها:

پیام رسان ایتاپیام رسان بلهپیام رسان سروشپیام رسان روبیکا

همچنین ببینید

روش هشانا یا جشن سال نو یهودی

روش هشانا یا جشن سال نو یهودی

«روش هشانا» را روز داوری، و مقدّرات سال آینده را وابسته به آن می‌دانند. از این روز و روز کیپور به «یامیم نورائیم» یعنی «روزهای پر ابهّت» یاد می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهارده − پنج =