خانه / عوامل یهود / کوروش نامه / نماد فروهر و خدایان دروغین باستانی
نماد فروهر و خدایان دروغین باستانی

نماد فروهر و خدایان دروغین باستانی

چکیده مطلب: (فروهر)

آنچه در ادامه می‌آید، متن یک مناظره پیرامون نمادِ فرَوَهر است. نمادی که جدیداً به‌صورتِ نگین انگشتر، گردن‌بند، طرح روی تی‌شرت و فرش و… استفاده می‌شود. بین برخی از مردم این طور القاء شده که این نماد، نماد کوروش هخامنشی است. برخی هم می‌گویند که این نماد، نمادِ زرتشت است.

اما واقعیت این است که این نماد، نه آرمِ کوروش است و نه علامتِ زرتشت. حتی اسم واقعی‌اش فروهر هم نیست. بلکه نماد خدایان دروغین باستانی است که به‌تدریج، در عصر باستان وارد ایران شد و طبق اسنادِ روشن، در عصر نوین توسط فراماسون‌ها به‌عنوان نماد هویت ایرانی (!) به بخشی از بدنه‌ی جامعه ایرانی تزریق شد. این نماد، یک نماد شیطانی است که دارای انرژی منفی بالایی است که برخی از جوانان ایرانی، نادانسته از آن استفاده می‌کنند. از همین روی، وظیفه هر انسان دلسوز است که نسبت به اطلاع‌رسانی و افشای ابعاد این مسئله اقدام کند تا مردم نسبت به این موضوع آگاه شوند.

متن مناظره:

درود بر شما، شنیدم که گفتید نماد فروهر، ربطی به کوروش کبیر ندارد. بلکه نماد خدایان شیطانیِ جهان باستان است. این حرف شما توهین به هویت ما است. چرا بی‌سند حرف می‌زنید؟ این نماد در تخت جمشید هم استفاده شده است. پس نماد ایرانی است. نماد کوروش کبیر است.

سلام بر شما، خدا به قلب شما برکت بدهد (آمین). اما درباره نمادی که به اشتباه فروهر نامیده می‌شود؛ بله این نماد در تخت جمشید (یا همان پارسه / پرسپولیس) وجود دارد. همان‌طور که در این تصویر می‌بینیم:

نماد فروهر در تخت جمشید

در کتیبه داریوش هخامنشی در بیستون (بهیستون) کرمانشاه هم این نماد وجود دارد. همان‌طور که در تصویر می‌بینیم:

فروهر در کتیبه داریوش در بیستون

اما باید توجه کنیم که این نمادها ربطی به کوروش هخامنشی ندارند. چون هم تخت جمشید و هم کتیبه بیستون پس از دوران کورش بنا شدند. نه در زمان کوروش کبیر!

خوب به هر حال، همین که این نماد در آثار هخامنشی به کار رفته، یعنی نماد هویت ایرانی است. پس این که می‌گویید نماد خدایان دروغین باستانی است، اشتباه است.

بسیار خوب، ببینید هر تصویری که در آثار هخامنشی و کتیبه‌ها حکاکی شده، دلیل نمی‌شود که نماد هویت ایرانی باشد، در کتیبه‌های هخامنشی، از نقش برجسته‌ی گاو و اسب گرفته، تا خنجر و نیزه و غل و زنجیر هم فراوان است. آیا می‌توان این‌ها را نماد هویت ایرانی خواند؟! خیر. ثانیاً هخامنشیان این نماد (که به اشتباه فروهر خوانده می‌شود و نام واقعی‌اش «گوی بالدار خورشیدی» یا «مرد بالدار» است) را از تمدن‌های دیگر گرفته‌اند. اجازه دهید برایتان تصاویر و اسنادی را ارائه کنم.

برای مثال، در تمدن اورارتو (Urartu) که مردمانی بت‌پرست بودند و در شمال بین‌النهرین و شمال‌غرب فلات ایران زندگی می‌کردند، این نماد، نماد خدایان و موجودات ماوراء الطبیعی شمرده می‌شد. به چند نمونه از آثار باستانی اورارتویی توجه کنید:

آثار باستانی اورارتویی

همچنین در تمدن سومر باستان (Sumerian) این نماد مورد استفاده بود و به‌عنوان ارباب اجنه (شاید همان شیطان) خوانده می‌شد:

فروهر در تمدن سومر باستان

(سند: Relief Depicting Gilgamesh Between Two Bull-Men Supporting a Winged Sun Disk, Fr.Tell-Halaf, Syria)

همچنین به این تصویر هم توجه کنید که باز هم مربوط به تمدن سومر باستان و دیگر تمدن‌های باستانی بین‌النهرین است:

فروهر در تمدن‌های باستانی بین‌النهرین

در تمدن‌ آشور نیز این نماد استفاده می‌شد و گاهی به عنوان شَمَش (Shamash) و گاهی به عنوان یک موجود پرنده کماندار با کالبدی “شِبه انسانی” شمرده می‌شد:

فروهر و شمش در تمدن‌ آشور

جالب‌تر این‌که این نماد در مصر باستان نیز استفاده می‌شد و حتی بر روی تابوت مومیایی فراعنه هم دیده می‌شود:

نماد فروهر در مصر باستان

فروهر در مصر باستان

نماد فروهر در مصر

فروهر در مصر

هخامنشیان این نمادها (که در بین‌النهرین و مصر باستان وجود داشته) را گرفته و با نماد بت مردوک ترکیب کردند. بت مردوک، در اصل یک “گوساله” بود که بعدها در کالبد انسان (یا شِبه انسان) ترسیم شد. این “مردوک” همان است که کوروش، در منشور خود از آن به عنوان خدایِ خود و خدای آسمان‌ها و زمین یاد می‌کند (درباره‌ی این‌که مردوک، به معنی گوساله است و کوروش از بت مردوک به‌عنوان خدای خود یاد می‌کند، بنگرید به: اینجا و اینجا ).

ترکیب فروهر با نماد بت مردوک

همان‌طور که به عرض رسید، هخامنشیان، نمادِ گوی بالدار خورشیدی (The Winged Solar Disk) را با نماد بت مردوک ترکیب کردند و آن را به همین شکلی که امروز “به اشتباه” فروهر نامیده می‌شود درآوردند و از آن نماد در برخی کاخ‌های خود استفاده کردند. به‌عبارت روشن‌تر، نمادی که امروز فروهر نامیده می‌شود، ترکیبی از دو نماد است. یکی نماد «گوی بالدار خورشیدی» و دیگری نمادِ «بت مردوک» که هر دو نماد، اصالت غیر آریایی دارند. سِر پرسی سايكس (Sir Percy Sykes) ايران‌شناسِ انگلیسی در تأیید این گفتار می‌گوید: «صورت اين خدا كه به فروهر تعبير شده عيناً مأخوذ است از خداى آسوريان و بالاخره از مصر گرفته شده است.»[1] که این خود مؤیدی هست بر این‌که این نماد، ریشه در تمدن‌های بت‌پرست و خرافه‌گرای بین‌النهرینی و مصر باستان دارد.

ولی زرتشتی‌ها از این نماد استفاده می‌کنند. این یعنی نماد فروهر اصالت ایرانی دارد. چرا شما نمی‌خواهید قبول کنید که این نماد، ایرانی هست؟ در اَوِستا هم کلمه فروهر آمده و این یعنی این نماد اصالت زرتشتی دارد.

ببینید برای قبول یک ادعا، باید اسناد و مدارک وجود داشته باشد. خوب، همه‌ی اسناد دلالت می‌کنند که این نماد، بیگانه هست و از هر طرف ریشه در خرافات و آیین‌های شرک‌آلود دارد. این نماد ربطی به زرتشت و دین زرتشتی هم ندارد. در سراسر عصر ساسانيان كه حكومت و جامعه، پیرو آيين زرتشتی بود، در هيچ كتيبه و نقش‌نگاره‌ای از اين نماد استفاده نمی‌شد. یعنی زرتشتيان در طول تاريخ از اين نماد استفاده نكردند.

هيچ سند تاريخی پيش از قرن 20 ميلادی وجود ندارد كه اين نماد را به آيين زرتشتی ربط داده باشد. اما در سال 1925 ميلادی، يك زرتشتی ايرانی‌الاصل ساكن هندوستان، به نام جی اونوالا در مجموعه مقالاتی مدعی شد كه نماد مرد بالدار كه در تخت جمشيد و… وجود دارد، همان فروهر است!‌ اما همان زمان، يك دانشمند زرتشتی ايرانی الاصل ديگر به نام ايرج تاراپوروالا گفت كه اين نماد هيچ ربطی به اهورامزدا و فروهر ندارد. [2]

دقت کنید که در اوستا، کلمه فرَوَهَر یا فرَوَشی (Fravahar / Fravashi) آمده که به معنی «ذره‌ای از روشنایی اهورامزدا» هست. [3] اما این فروهر (یا فرَوَشی) قابل دیدن نیست و نماد دیداری یا تمثیلی هم برایش معنا نداشت. [4] همان‌طور که گفتیم، در سال 1925 میلادی یک زرتشتی بدون سند و بدون دلیل ادعا کرد که این نماد، فروهر نام دارد (در حالی‌که پیش از آن، این نماد به‌عنوان فروهر خوانده نمی‌شد). حتی برخی از موبدان زرتشتی در قرن معاصر، برای اين نماد، تفاسيری ذكر کردند (که مثلاً حلقه به آن معنی و بال‌ها به فلان مفهوم و…) در حالی‌که این تفاسیر، همگی جعلی و ناشی از بافته‌های ذهنی موبدان بوده و اصالت تاریخی و دینی ندارد.

خب خود شما هم بدون دلیل حرف می‌زنید. ادعا کردید که این نماد، انرژی منفی دارد ولی حرفتان فاقد سند هست.

ما برای این سخن، که این نماد، انرژی منفی دارد و رفته رفته باعث سقوط معنوی انسان می‌شود، دلیل داریم. این‌طور نیست که بدون سند و دلیل حرف بزنیم. یک دلیل همین که این نماد، از لحاظ تاریخی اصالتاً مربوط به خدایان دروغین و آیین‌های شرک‌آلود است. از سویی برآمده از نماد بت مردوک است. و عرض شد که مردوک هم در اصل به صورت گوساله بود (یعنی ما بیاییم نمادِ شرک آلودِ آیین سراسر خرافه‌ی گوساله‌پرستان را به خودمان ببیندیم) طبیعتاً این انرژی منفی بسیاری دارد. از طرفی دیگر، این نماد (که به اشتباه فروهر خوانده می‌شود) امروزه توسط فراماسون‌ها و شیطان‌پرستان هم به عنوان نمادِ هویت استفاده می‌شود. برای نمونه به چند مورد توجه کنید:

فروهر در جشنواره راک و متال

فروهر در شاهدان یهوه

فروهر و فراماسونری

فروهر و مدونا

پی‌نوشت‌ها:

[1]. سرپرسى سايكس، تاريخ ايران‏ ترجمه سيد محمدتقى فخر داعى گيلانى‏، تهران: نشر افسون‏، ‏‏ج ‏1، ص 140.
[2]. فروهر نگاره بالدار زرتشتيان، مجله رشد آموزش، شماره 20، پاييز 1384، ص 22.
[3]. اردشیر آذرگشسب، مراسم و آداب زرتشتیان، تهران: انتشارات فرَوَهر، 1372، ص 197-203، رستم شهزادی، زرتشت و آموزش‌های او، تهران: سازمان انتشارات فروهر، 1371، ص 104-105، بهرام فره‌وشی، جهان فروری، تهران: انتشارات فروهر، 1388، ص 113
[4]. بنگرید به: Encyclopædia Iranica, FRAVAŠI, by Mary Boyce, Originally Published: December 15, 2000, Last Updated: January 31, 2012, Vol. X, Fasc. 2, pp. 195-199
متن عبارت: There is no certain plastic representation of the fravašis.

…..

واریز كمک نقدی برای حمایت از اندیشكده

…..

اندیشکده مطالعات یهود را در پیام‌رسان‌های ایرانی دنبال کنید:

کانال اصلی ما در ایتا / پیام‌رسان بله / پیام‌رسان سروش / پیام‌رسان گپ

همچنین ببینید

خلاصه‌ای از تاریخ حیات کوروش

خلاصه‌ای از تاریخ حیات کوروش

گزارش‌های تاریخی حیات کوروش دو دسته‌اند: اسنادی که از حفریّات کاوشگران به‌دست آمده مانند سالنامه نبونید و استوانه کوروش و نوشته‌های یونانی-رومی مورّخین قدیم.

21 دیدگاه

 1. به کوری چشم بعضیا یه آریایی به تمام معنا

  مثلا ما دیدگاه بزاریم شما هم عادلی و فهیم که منتشر کنی یا واست مهمه شما از کوه خدایان سومر بیا پایین اون دزدهای اعتقادی خودتونو توجیه کن بقیش پیش کش از چیزیم که سر در نمیاری بالا نرو
  . به وقتش یه سری مقاله میزنم تو برجکتون واسه تراوشات ذهنیتون و کپی برداری های اجمالی بابلی فقط خوب دم تکون بده واسه اربابات

  • باز هم همان سؤال همیشگی ما:

   به‌راستی چرا كوروش‌پرستان و باستان‌گرایان و مدعیان نژاد برتر آریایی! تا این حد بی‌منطق، فحّاش و فاقد تربیت صحیح هستند؟!

  • داداش نظرام رو تأیید کن دیگه.

   • داداش شما یک بار توی عمرت ده دقیقه وقت بذار لااقل ترجمه‌ی منشور کوروش رو بخون که به اون «شرم نامه» نگی «سند حقوق بشر»!!! بعد در مورد بقیه مسائل با هم بحث می‌کنیم.

 2. این نماد “فَرَوَهَر” نیست بلکه “فرّ کیانی” است.

 3. درباره نمادهای فراماسونری صداوسیما هم بگو

 4. به راستی که خیلی دور از خرد و اندیشه هستی،فقط یک پند به تو که به خط و زبان پارسیان مینویسی و میگوی! مقدار اطلاعات خودتو بیشتر کن جوانک ،این مطلبی را که گذاشتی شاید به عقل ناقص اربابانت جور در بیاد اما بسیار دورازواقعیت و چیزی تو مایه شوخی است،خوش بختانه اینقدر جوانان ایران زمین بااطلاع و شعور درک بالا هستند که با گذاشتن اینگونه مطالب از طرف بی خردانی چون شما،بر تمدن و فرهنگ والا خود بیش از پیش افتخار خواهند کرد،جاوید باد اندیشه نیک و خجول باد نویسندگانی همچون شما

  • باشد، قبول! ما دور از خرد و اندیشه! جنابعالی که دور از خرد و اندیشه نیستید چرا نتوانستید به جای توهین و تحقیر، یک دلیل در رد مطالب مطرح شده در مقاله بیاورید؟!! اصلاً شما که این‌قدر اهل افتخار کردن هستی، چرا نمی‌توانی دو خط به زبان فارسی بدون غلط بنویسی؟!!! این چه ادبیات مغلوط و مغشوشی است؟ شما از کجا خط گرفته‌ای؟! شما کجای عالَم زندگی می‌کنی که زبان فارسی را درست نمی‌دانی؟! شما مأمور کجایی «جوانک»؟!!!

 5. با سلام.ضمن تشکر از مناظره خوبتان خواستم عرض کنم خدمت شما که بنا بر عوامل تاریخی اثبات شده که بنظر شخص حقیر صحت این ادعا را نشان میدهد معهذا ایرانیان و پارسیان فعلی در سرزمین فعلی پارس و در این تاریخ از انقلاب اسلامی برای نشان دادن بنیه و ریشه ی کهن و زیبای خود سعی در اتحاد و همبستگی با نمادی زیبا بین یکدیگر دارند فلذا با تامل و تفکر و تحقیق پی میبریم تایید این مقاله دور از عقل نیست.
  باتشکر از شما

 6. سلام ایران=اریانا.ایرانویج ایران امروز=پرشیا.پارسه.پارسیا

 7. درود من دیدگاه شمارا مطالعه و برسی کردم راستش من اونقد سن ندارم ک بخوام تفسیر کنم نوشته های وی معلوم نیست درست باشد یا غلط پس لطفا بیهوده مردم رو گمراه نکنید زیرا سرزمین تمام ما ایرانیان یکیست این سخن شما بسیار زیبا بود و ادمی را شیفته خویش میکرد ولی… باور بعض کلمات سخت هست مثل تشخیص حق از باطل امیدوارم من و شما هم به جوابی درست و مطمئن برسیم با سپاس

 8. بله حرف شما درست است این نماد نماد فروهر نیست ولی نمادی غیر ایرانی هم نیست چون این نماد هم در اتشکده های زرتشتی هم دیده میشه و برخی از مورخان بر این باور هستند که این نماد فر کیانی برای پادشاهان ایرانی به کار میرفته است.

 9. همیشه احمقانی هستند که حقانیت و درستی رو در نژاد پرستی میدونن و کل عدالت و ظلم رو کنار میزارند و به بحثای پایین برره و بالا برره افتخار میکنن.. جالب اینجاست تا ۴ نسل قبلش معلوم نیست مغله یا ترکه یا عرب یا پرتغالی و روس…
  این احمقها و برره ای ها در همه اقوام هستند..

 10. سلام.همه دیدگاه ها رو مطالعه کردم. مخالفین گرامی بحث علمی رو جواب علمی می بایست می دادید. نه ناسزا و تهمت و … این نوع سخن گفتن آیا از اعتقادات گفتار نیک است یا پندار نیک یا کردار نیک ؛ در تعجب هستم چقدر عمق شان کم است که با ۲ خط نگارش می توان به سر وجودشان پی برد

 11. عزیز دل ، حضرت مقدس ادمین علی مقام ، تمام عکس هایی که از سومر و مصر گذاشتی هیچ شباهتی به فروهر نداشتن….

 12. در مورد مردوک کوروش درست گفته مردوک از انوناکی ها بوده که انسان امروزی را افریده و تحت کنترل دارد و کوروش با انها ارتباط داشته به نماد فروهر دقت کنید انسانی را درون شی ای پرنده نشان می دهد که پایه فرود هم دارد و بال هم نشان توانایی پرواز کردن دارد و انسان درون ان جسمی دایره ای شکل نماد کنترل وسیله در دست دارد و همچنین کوروش ان انسان درون شی پرنده را مردوک می نامد و خدای خود میداند و اینها حقایق تاریخ هستند ما افریده تمدنی پیشرفته تر هستیم تمام اثار تاریخی بیانگر حضور تمدنی بیگانه است

 13. اگر زرتشیان اصراری بر انطباق فروهر با این نمادهای بت پرستی داشته باشند نتیجه یعنی دین زرتشت دین بت پرستان هست و لا غیر (البته به نظرم دین زرتشتی یک دین غیرالهی است که چون ایرانیان قدیم زرتشتی بودند بخاطر حس ناسیونالیستی مان نخواستیم اعتراف کنیم ایرانیها بت میپرستیدن)

 14. چه توقعی دارید از کسایی که خداوند چندین پیامبر با معجزات بسیار زیادی براشون فرستاد اما تا چشم پیامبرشون رو دور دیدن گوساله پرست شدن ، کسایی که جز فساد در زمین نکردن و‌جز قتل و غارت و کودک کشی فکر دیگه ای ندارن

 15. یک کلـام !!
  زنده باد بسیج و امام خامنه ای !!!!!

 16. …ماهم بزرگترین دغدغه مون شده یه آرم
  این علامت فر کیانیییی که میگید الان اندازه سیب گاز زده اپل ارزش نداره
  بعدشم فر وشکوهی که به یک علامت خیالی که اصلا مصداق آن در دنیا وجود ندارد به چه دردی میخورد
  اگه این نشان خدا باشه که اینو بگم هممون یه بال کم داریم تا خدایی
  یک چیز خرافیه واقعا در قرن ۲۱ اعتقاد داشتن به یه ارم الکی که چند جا وجود داره دیگه خیلی زشته
  دنیای نامردیه
  ذاکر نایک ۵۰۰۰ معجزه علمی از قرآنو ثابت می‌کنه بیشتر کشورا ممنوع الورودش کردن بعد به یه سری بیسواد خرافه‌پرست که فقط بلدن بگن ما اصیلیم کورش پیامبره و..‌. اقامت افتخاری میدن…
  اگر قرا باشه بدون اطلاعات و با تعصبی کور کورانه برگردیم به گذشته در اصل که همه ی کشورا و قومیت ها… نه آرم فروهر داشتن و نه لباس نه شعور نه علم نه آگاهی کلا حیوون بودن در اون صورت باید همه لخت شیم بریزیم بیرون غارت کنیم
  قضاوت کنید خودتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 1 =